Når de unge konfirmander hygger sig og nyder deres store dag i Aarhus, skal du som forælder og følgesvend ikke kun være tæt på og kunne hjælpe – du skal også kunne hygge dig og læne dig tilbage i hyggelige omgivelser sammen med de andre voksne.
8000BlueMonday-all-inclusivekortene sælges ikke i 2021..! Indhold på hjemmesiden gælder derfor ikke. Information om 8000BlueMonday 2022 opdateres her på hjemmesiden snarest muligt.
Forældrekortet koster KUN 195,- og skal FORUDBESTILLES online på formularen HER (efter "først-til-mølle princippet - I modtager besked om endeligt køb og betaling af forudbestillingen i foråret 2021).
I kan også købe både konfirmand- og forældrekort fra marts 2021 (dato offentliggøres senere - forbehold for udsolgte datoer) - også på jeres Blå Mandag - følgende steder i Aarhus:
Bruuns Galleri - Centerinformationen på 2. etage (Blå Mandag og øvrige hverdage kl. 10-20 samt lørdag - søndag kl. 10-18).
Salling - Kundeservice på 2. etage (Blå Mandag og øvrige hverdage kl. 10-20 samt lørdag-søndag kl. 10-18).
(BEMÆRK: Ved køb over kr. 4.000,- med betalingskort (Dankort, Visakort o.lign.) kan I hos begge salgssteder blive bedt om at fremvise legitimation).
App og sociale medier
Du kan læse mere her på 8000BlueMonday.dk og følge os på Facebook og Instagram, downloade vores GRATIS APP og læse mere om alle de mange fordele med Forældrekortet.
Hvilke datoer kan jeg bruge kortet?
I 2021 er 8000BlueMonday-kortene gældende til én af 5 officielle Blå Mandage i Aarhus; 19. og 26. april samt 3., 10. og 17. maj.
Download, print og del informations-ark
Klik HER (opdatering på vej) og download eller print A4 informationsark om 8000BlueMonday konfirmand- og forældrekort.
Hvis du er en af de heldige forældre, som skal med til Aarhus sammen med de unge konfirmander, kan du allerede nu sørge for, at dagen er velorganiseret, og at du og de andre voksne kan hygge jer sammen.
I kan vælge at spise lunch ét af flere forskellige steder på jeres Blå Mandag.
SPISESTEDER OG MENUER AFVENTER BEKRÆFTELSE - BOOKNING ÅBNER I LØBET AF DECEMBER 2020.
Med 8000BlueMonday Forældrekortet får I naturligvis entré til Tivoli Friheden på Blå Mandag så I kan være i nærheden af jeres unge mennesker. Med kortet har I også fri kaffe og aviser hos Café Au Lait som er vores "forældrepusleplads" i Friheden. Her kan I hygge jer sammen og så har de unge mennesker også styr på hvor I er :0)
Puslepladserne finder I flere forskellige steder i byen og her er der gratis kaffe og aviser, hvis I har et 8000BlueMonday Forældrekort. Her kan I voksne mødes og hygge jer mens de unge mennesker racer rundt i byen, og så ved de altid hvor de kan finde jer, hvis de har spørgsmål, skal have afleveret nyindkøbte ting og sager eller bare lige være sikre på, at I også hygger jer ;0)
I kan finde stederne her (AFVENTER BEKRÆFTELSE FOR 2021):
Konfirmandforældre skal naturligvis også have mulighed for at vinde masser af flotte præmier. Hvis du følger os på vores Facebook, kan du i ugerne op til de officielle BlueMondays deltage i masser af konkurrencer og vinde flotte forældrepræmier, så bliver du måske den heldige vinder. PRÆMIER FØLGER SNAREST.
Når I skal til Tivoli Friheden kan I tage vores gratis shuttlebusser fra midtbyen og retur igen, lige så mange gange I vil. Shuttlebusserne afgår fra DGI-Huset, lige ved siden af Bruuns Galleri. Udgang til DGI-Huset sker i stueetagen lige ved siden af Sunset Boulevard. Gå ud ad svingdøren, ned ad trappen og ind i bussen når chaufføren giver lov. Busserne stopper og afgår tæt på Frihedens hovedindgang. Afhængig af myndighedernes retningslinjer i april og maj skal I være opmærksomme på at benytte mundbind i shuttlebusserne.
Hvor ofte kører busserne?
Busserne kører i pendulfart på de 5 officielle BlueMondays fra kl. 12:00 – 19:30, så der er ingen faste afgangstider, da trafikken i Aarhus kan være lidt uforudsigelig. Hav gerne lidt tålmodighed og sørg for at være i god tid.
Se på kort
BEMÆRK:
Shuttlebusserne kører KUN på de 5 officielle BlueMondays. Besøger I Aarhus og skal i Tivoli Friheden på andre dage, tager det ikke mere end 10-15 minutter at gå. Alternativt kan I tage Midttrafiks bybus rute 18. Bussen har stoppested ved Rådhuset, skråt overfor Banegården, og stopper ved Frihedens hovedindgang. Alm. billettakst. Brug Rejsekort eller app´en Midttrafik.
FORUDBESTIL kortene online
I skal forudbestille 8000BlueMondaykortene på bestillingsformularen HER.
I kan sagtens forudbestille både konfirmand- og forældrekort til en hel klasse på samme tid.
I skal forudbestille kortene via vores bestillingsformular for at deltage på 8000BlueMonday i Aarhus*. Deltagelse foregår efter ”først-til-mølle-princippet”. Bestillingsformularen viser de ledige datoer. Endeligt køb og betaling skal foretages i foråret 2021.
Når vi nærmer os de Blå Mandage vil kortsalg og betaling blive aktiveret på vores webshop. Når I har forudbestilt kortene, vil I modtage en mail i løbet af foråret, og skal så gennemføre købet og betale kortene inden for én uge. Kortene fremsendes herefter med posten inden for 14 dage. Vælger I IKKE at gennemføre købet annulleres forudbestillingen. Forudbestilling er derfor ikke bindende.
*Afhængig af udviklingen ifm. Covid-19 i foråret 2021 tager vi forbehold for eventuelle ændrede anbefalinger, retningslinjer og restriktioner fra myndighederne, som kan begrænse eller aflyse afviklingen af 8000BlueMonday. Dette kan betyde, at forudbestillinger og lunchbookninger kan annulleres af 8000BlueMonday uden foregående varsel. I vil naturligvis blive informeret om dette via mail.
Kontakt da Aarhus City Forening på mg@aarhus-city.dk.