Til forsiden

Jul i Den Gamle Skovmølle ved Moesgård Museum

Der er pyntet flot op i Skovmøllen ved Moesgård i anledning af julen og masser at kigge på, når det frivillige møllerlaug inviterer til julehygge gennem fem weekender i november og december.

Jul i den Gamle Skovmølle I den smukt beliggende vandmølle kan man opleve de store møllehjul snurre og se, hvordan korn males til mel på gammeldags manér, mens man nyder en lun æbleskive og et glas dampende juleglögg. Møllens butik sælger friskmalet mel – mere end ti slags – som er fremstillet i møllen af økologiske råprodukter og perfekte til julebag. Ved møllen er der i øvrigt salg af nisser, dekorationer, adventskranse, juletræer m.m.

Lørdag-søndag den 12. - 13. november kl. 12-17
Lørdag-søndag den 19. - 20. november kl. 12-17
Lørdag-søndag den 26. - 27. november kl. 12-17
Lørdag-søndag den 3. - 4. december kl. 12-17
Lørdag-søndag den 10. - 11. december kl. 12-17

Museumsbutikken i julehumør
I november og december bugner museumsbutikken med gaver fra nær og fjern. Også gode bøger, honning og kryddersnapse har fundet vej til hylderne, og montrerne frister med smykker til både mænd og kvinder. Åbningstid tirsdag – søndag 10-16
Restauranten er åbent i december tirsdag - søndag fra 12-17

Køb dit juletræ, adventskranse og granbukke og lun dig ved gløgg, hjemmelavede æbleskiver og vafler.
Jul i den gamle Skovmølle
Jul i Aarhus
VISITAarhus Postadresse: Nordhavnsgade 4 8000 Aarhus C KONTAKT