|
|
|
|
|
Åkrogen i Århus er verdens 7. bedste strand!
|
|
Selvom badesæsonen går på hæld, iler vi alligevel med at fortælle, at den canadiske avis ”Globe and Mail” har offentliggjort en liste over verdens 10 bedste strande – og at Åkrogen Strand i Århus kom ind på listen som den syvendebedste.
Den store og velanskrevne avis ”Globe and Mail”, som udkommer i Toronto i Canada, har sat sig for at finde verdens 10 bedste strande. Og overraskende nok er der en dansk strand iblandt de 10 bedste – endda en århusiansk strand, nemlig Åkrogen ved Risskov i Århus’ nordlige udkant.
Avisen kårer Praia da Barra i Mozambique som verdens bedste strand, og på syvendepladsen kommer så Åkrogen – i øvrigt som den andenbedste i Europa, kun overgået af Lidoen i Vene-zia i Italien og foran Zlatni Rat i Kroatien og Paris Plage i Paris! I artiklen beskrives Åkrogen som ”afsides liggende”, og artiklens forfatter Bert Archer noterer, at selvom vejret i Danmark ikke altid er strandvejr, gør det absolut ikke noget, for ”danskerne er hårdføre mennesker, der kun behøver en let tilskyndelse til at tage tøjet af”
Fredag, august 22 2008
|
|
|
|
|